Architektura
Výrobní a logistické parky jsou z velké části jenom kvádrovitých tvarů, kvůli praktičnosti a jednoduchosti výstavby či provozu haly. Fasády hal jsou standardně světlé hliníkové, s občasným světlíkem nebo oknem/dveřmi do administrativní části. U hal se neřeší ani architektura, nijak zvlášť ani dlouhodobě udržitelné materiály, ze kterých jsou postaveny.
Takové haly jsou z dlouhodobého hlediska neudržitelné a slouží jenom pro zaměstnance a přepravní společnosti, které provozují kamiony.
Architekturu a urbanismus logistických center bychom měli řešit tak, aby udržitelné byly. Architektonické principy je možné aplikovat jak na stávající haly, tak na nové.
Stavby v zemi mají jisté výhody i nevýhody. Pro udržitelnost jsou takovéto objekty více než žádané.
Mezi výhody nejčastěji patří minimální zásah do vzhledu krajiny, objekty vizuálně neruší okolité obce. U takových staveb lze haly stavět na velice svažitých, jinak nezastavitelných pozemcích. U podzemních nebo částečně zapuštěných objektů se dosahuje velké úspory na vytápění a objekty mají také větší odolnost proti požárům a větší hlukovou izolovanost.
Tyto stavby mají také nevýhody, především vysoké finanční náklady, kdy se cena může vyšplhat na částku až o 300% převyšující náklady na klasickou stavbu. Mezi další nevýhody může patřit také omezení počtu vstupů. Ovšem i přes vysoké finanční náklady podzemních nebo částečně zapuštěných objektů, developer bude moci v budoucnu dosáhnout na vyšší finanční dotace a výhodnější financování, a proto se takové stavby vzhledem k udržitelnost vyplatí realizovat.
Částečně zápustné objekty
Členění fasád u stávajících hal lze provést novými prvky, které mají i jiný účel nežli jen fasádní prvek. Na stávající haly se mohou použít solární fasády, které lze dodatečně nainstalovat díky konstrukci pro panely. Ty jsou nejen designové, ale také produkují elektrickou energii určenou na chod haly.
Další možností je použít zelené fasády na stávající objekty, a to aniž by se porušil původní plášť budovy. Upevnění opěrné konstrukce na stávající objekt lze realizovat mnoha způsoby, kupříkladu se může použít zavěšení opěrné konstrukce, kdy nedochází k narušení povrchu fasády. Konstrukce pro rostliny pozůstává z lan, po kterých se daná vegetace táhne. U takových fasád je použitá vegetace spojená s terénem, využívají se hlavně pnoucí dřeviny. Takový typ fasád vytvoří časem vizuální členění a zároveň ochlazuje okolí.
Členění fasád
U nových hal je členění fasád jednoduší, z důvodu plánování s již zapracovaným členěním v projektu, navíc v případě novostavby již nejsme ve formě haly limitováni jenom krychlí/kvádrem. Současně se v projektu může počítat s různými tvary a materiály, které by byly i funkčního charakteru. Například zelenou nebo solární fasádou. Solární fasády nejen že produkují elektrickou energi, která může být z části využíváná na chod haly, ale jsou také designové a dají se provést v jakémkoli tvaru. Fasádní solární panely se dají použít na stávajíci i nové objekty. Takovým způsobem mohou haly dosáhnout energeticky udržitelné fasády i nového vzhledu.
U stávajících hal lze také rozčlenit fasádu s možnosti využití přístavby stejných 2-3 podlažních objektů, které budou sloužit pro další účely areálu. Například by se tyto přistavěné části pronajímaly jako administrativní objekty, prostory pro prodej, nebo jako výdejní místa atd.
Areály logistických parků jsou plné zpevněných ploch jako asfalt , občas se objeví dlažba, například v případě chodníků kolem haly. V areálech se v létě právě tyto rozlehlé plochy promění v rozpálené, teplo do okolí emanující plochy.
Řešení pro takové plochy vidíme v jejich rozčlenění tím způsobem, že nevyužité zpevněné plochy se vymění za zelené nebo vodě propustné plochy. Tím dosáhneme v areálech větší tepelné pohody a zadržíme v místě více dešťové vody.
Jako příklad lze uvést zelené pásy mezi nákladními rampami, kde se nacházejí nevyužité plochy. Také parkovací stání pro osobní auta je možné řešit zatravňovacími dlažbami. V areálu může přibýt víc chodníků, které budou vytvořeny z vodě propustných materiálů.
Minimalizace nepropustných ploch
Logistické parky se z větší části nacházejí u dálnic a spadají pod blízkou obec. Tyto areály jsou využívané hlavně zaměstnanci a přepravní dopravou - kamiony.
Logistické areály budí pocit nepřístupnosti pro lidi. Abychom je mohli zpřístupnit, je potřebné jim dát více funkcí než zatím mají.
Pokud rozčleníme stávající haly a přidáme k nim nové objekty s novou funkci, bude více přístupné lidem. Ku příkladu si takový přistavěný objekt může pronajat jiná firma pro jakýkoliv účel jako je administrativa, šlužby, obchod, atd. Taky je možnost, že hala může provozovat vlastní výdejnu nebo prodejnu v těchto objektech.
Obzvláštěním je např. přistavení objektu k hale, který bude sloužit jako aquaponická farma. Tímto bychom alespoň z části nahradili funkci zastavěné polnohospodářské půdy. Návrh lze aplikovat jak na nové, tak na stávající haly.
Principem aquaponie či hydroponie je pěstování flóry, dokonce i plodin, s minimem vody a nezávisle na počasí. U takové farmy je podmínkou objekt, který nemusí být plošně velký, ale musí být dostatečně vysoký, což u logistických hal není problém, je to splnitelná podmínka.
Pokud do areálu přidáme ještě sportoviště, relaxační zóny, a například i foodtrucky, tak zpřístupníme logistická centra veřejnosti. Podpoříme tak i udržitelné pěstování a místní komunitu.
Multifunkční využití
Z velké části jsou areály budované pro kamiony a auta. Členění takový areálů je jednoduché a tvořené jenom cestou, parkovacími místy, chodníkem kolem haly a kouskem zeleně. Pokud bychom minimalizovali plochy pro parkovné stání a zvětšili zelené plochy, mohli bychom přidat více relaxačních zón pro zaměstnance, které by byly tvořeny například altánem, přístřeškem, lavičkami, přidali bychom vodní plochu, nějaké malé stavby - stánek s kávou, jídlem, malou pekárnu.
A také zázemí pro kamionisty, kteří mají mnohokrát dlouhou čekací dobu nakládky nebo vykládky zboží a nemají se kde občerstvit, dojít na WC, dát si sprchu....
Členění venkovních prostor
Střechám lze propůjčit mnoho funkcí a to neplatí pouze pro nové haly.
U stávajících hal lze střechu využít pro solární panely, které budou použité pro chod haly, případně areálu (např. osvětlení), u nových hal lze střechu využít jako zelenou plochu se solárními panely, kořenovou čističku odpadových vod - na tak velké ploše objektů dokážeme zadržet vodu v oblasti a taky ji znovu použít.
Na střechu lze instalovat i světlovody, které umí velmi napomáhat k osvětlení hal a tak i k úspoře elektrické energie.