Společnost

Společenská udržitelnost je koncept, který se týká zajišťování kvality života současných a budoucích generací. Společenská udržitelnost je pevně spojena s ekonomickou a ekologickou udržitelností a společně tvoří základní rámec pro udržitelný rozvoj.

Celkovým cílem společenské udržitelnosti je vytvořit komunitu, kde lidé mají možnost vést kvalitní život, zachovat si svoji identitu a kulturní hodnoty, a to bez ohrožení budoucích generací.

Při tvorbě územního či regulačního plánu je třeba dbát na větší konkretizaci jednotlivých kódů a zúžit přípustné využití, které lze zastropovat procenty zastavěné plochy. Je nutné, aby obce zajistily přísnější limity pro využití území. Bez podobných úprav je pořád možné stavět velké plochy logistických areálů, které mohou do budoucna nenávratně změnit ráz okolní krajiny.

Územní plánování

Účastníky řízení často nejsou samotní obyvatelé obce. Ti z realizace záměrů také často nemají žádný benefit, ale naopak trpí v momentě, kdy je realizována výstavba, která přináší postupné negativní dopady. Některé problémy se nemusí objevit ihned (dopravní zátěž, hluk, emise), nicméně dlouhodobě negativně ovlivňují život v obci. Zapojení občanů do procesu může přinést významné plusy při realizaci záměru obce i pro zastupitele. Nemůže se totiž pak stát, že obyvatelé obce mají velké výtky vůči svému starostovi či zastupitelům, protože prosadili něco, k čemu se běžný občan nemohl vyjádřit nebo vývoj ovlivnit, i když se ho bezprostředně týká.

Žijete v obci, která ve svém okolí má logistický areál nebo jste zaměstnanec, který v takovém areálu přímo pracuje? Vyplňte náš dotazník! Váš názor nám umožní tato témata lépe uchopit.

Spolupráce s místními obyvateli

Pokud leží území v katastrálním území více obcí, je na místě, aby se tyto obce dohodly a řešily převažující společný zájem dříve, než jedna obec odsouhlasí záměry v daném území. Po odsouhlasení se již velmi těžko vymáhá jiný přístup ze strany developera a souhlas ostatních vesnic naopak vesnic jako argument: vedlejší obec již potvrdila, je tedy vše v pořádku, a čeká se na vás.

Obec z realizace záměru, musí vytěžit maximum, jelikož jednou zastavěná půda se již těžko dostává zpět. Proto by měly mít obce kontrolu nad tím, co se staví a developer by neměl být jejich nepřítel, ale spojenec při realizaci společného cíle.

Spolupráce s developerem během přípravy projektu

V případě spolupráce s developerem je možné se domluvit na formě vyjednávání "něco za něco", kdy developer místo finanční kompenzace obci nabídne i jinou formu příspěvku k obecnímu rozvoji. Developer může například vhodnými pobídkami obce vnést do svého projektu prvky udržitelné komunity (např. prostory pro setkávání lidí, řešení pro potřeby všech obyvatel obce, minorit), které podporují rozvoj obce i na svém území a přispět tak k celkovému pozitivnímu vnímání záměru. Například výstavbu školky, sportoviště, komunitního centra.

Spolupráce s obcemi během přípravy projektu

Ve větších městech již funguje spolupráce na úrovni obce a developera pro vytvoření optimálního využití území. V Praze i v jiných menších městech se již taková forma kontribuce stává realitou u většiny developerských projektů. Metodiku spoluúčasti na projektu poté vydává obec, aby rychle jasné, kde jsou mantinely.

Kontribuce developera

Udržitelná řešení a nové technologie s sebou nesou pocit něčeho nového, drahého a často nedostupného. V současné době je ale možné na spoustu udržitelných řešení žádat dotace, případně využít alternativní možnosti nakládání s energiemi nebo vodou.

Na trhu existuje spousta řešení, která na první pohled nemusí být vidět nebo jsou spojována s finanční zátěží, kterou si obec v krátkodobém horizontu nemůže dovolit. Při dlouhodobém plánování se však investice vrátí zpátky, ale rychle volené levné řešení se může paradoxně stejně rychle ukázat jako špatná volba a další finance putují do jeho nápravy.

Obr.: https://solarlab.dk/solar-facade-soluti…

Využití finančních pobídek a dotací